Zbiorniki na deszczówkę - Dąbrowa Górnicza
Drożejące ceny wody pochodzącej z lokalnych wodociągów oraz coraz większa świadomość w zakresie ochrony środowiska sprawiają, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych czy zakładów produkcyjnych wybiera nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na wykorzystanie odzyskanych zasobów wody deszczowej. Wśród najpopularniejszych produktów znajdują się zbiorniki na deszczówkę zasilane wodą spływającą z dachów i tarasów. Tak odzyskana woda może być wykorzystana do prac gospodarczych i domowych z wykluczeniem gotowania i czynności higienicznych. Deszczówkę wykorzystuje się do podlewania ogrodu, prania czy mycia samochodu, przy odpowiednio zaplanowanej instalacji można nią również zasilać spłuczki zlokalizowane w budynku.
Południe Polski zmaga się z wyjątkowo obfitymi opadami deszczu, co pozwala na efektywne wykorzystanie odzyskanej z nich wody. Zbiorniki na deszczówkę w Dąbrowie Górniczej są zatem wyjątkowo opłacalną inwestycją, która może zwrócić się po krótkim czasie eksploatacji. Dzięki temu użytkownik wprowadza znaczne oszczędności na polu mediów pozyskiwanych z miejskich wodociągów, a także przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego i dba o cenne zasoby wody słodkiej.
Zasady wyboru odpowiednich zbiorników na deszczówkę w Dąbrowie Górniczej
Wybór najlepszego zbiornika przystosowanego do indywidualnych potrzeb może wydawać się trudnym zadaniem, jednak zachowanie podstawowych zasad może je ułatwić. Poszczególne typy zbiorników różnią się przede wszystkim sposobem montażu, warto zatem uwzględnić przy wyborze warunki panujące w budynku i jego okolicy. Podziemne zbiorniki na deszczówkę wymagają przygotowania odpowiedniego wykopu, w którym zostanie umieszczony pojemnik, oraz przykrycia go warstwą ziemi o grubości wynoszącej przynajmniej 50 cm. Zbiorniki naziemne należy z kolei umieścić w odrębnym pomieszczeniu i zapewnić im temperaturę powyżej zera. Podstawą wyboru wydajnych zbiorników na deszczówkę w Dąbrowie Górniczej jest zatem wielkość budynku i występujące w nim warunki do instalacji.
Ważnym punktem jest również uwzględnienie potrzeb użytkowników całego systemu przy planowaniu optymalnej pojemności. Jeśli zbiornik ma magazynować deszczówkę, która będzie wykorzystywana jedynie do podlewania ogrodu czy mycia aut, wystarczający może okazać się zbiornik o stosunkowo niewielkim litrażu. O większy warto zadbać, gdy odzyskana woda deszczowa ma służyć również w celu zasilenia spłuczek. Większej pojemności, a czasem nawet instalacji złożonej z kilku połączonych zbiorników, będą wymagać także biurowce i duże zakłady produkcyjne.