Zbiorniki na wodę deszczową

Praktycznym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli domków jednorodzinnych stanowią zbiorniki na deszczówkę. Pozwalają zebrać wodę opadową, którą można wykorzystać na wiele sposobów np. podlewania ogrodu, mycia samochodu itp. Może być też wykorzystywana – dzięki odpowiednio poprowadzonej instalacji do spłuczek. Jest to rozwiązania pozwalające także na generowanie oszczędności – woda opadowa może w przypadku wielu zastosowań zastąpić wodę bieżącą pozyskiwaną z instalacji.

Rodzaje zbiorników na wodę deszczową

Występują podstawowe dwa rodzaje zbiorników na deszczówkę:

  • podziemne – instalowane są pod ziemią w bliskiej odległości od obiektu mieszkalnego. Warstwa gruntu przykrywająca zbiornik na deszczówkę powinna wynosić przynajmniej 50 cm. Montaż tego rodzaju pojemników jest zalecany wszędzie tam, gdzie nie ma odpowiednich warunków lokalowych na umieszczenie pojemników naziemnych. Zbiorniki  podziemne na deszczówkę występują w  pojemności od 2000 l do   13000 l. W przypadku zapotrzebowania na większy litraż poszczególne pojemniki łączy się.
  • naziemne – umieszczane są w domach, warunkiem dla pomieszczenia, gdzie może być zainstalowany taki pojemnik jest poziom temperatury. Nie może on spadać poniżej zera. Z reguły naziemne zbiorniki na deszczówkę instalowane są przy elewacjach, a wodę opadową pobierają bezpośrednio z rur spustowych. W tym przypadku występują  pojemności od 2000 l do 13000 l.

Wielkość pojemników na wodę opadową

Z reguły objętość w przypadku modeli podziemnych jest większa niż naziemnych, co wiąże się z obwarowaniami instalacyjnymi. W przypadku instalacji zbiornika na deszczówkę w gruncie konieczne jest przygotowanie wykopu, czynności instalacyjne są praco- i czasochłonne, dlatego proponowane są dla użytkowników większe pojemności. W przypadku modeli naziemnych występuje większe zróżnicowanie, co pozwala na lepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

 Zalecana  pojemność zbiornika  w proporcji 1m3 objętości na 25m2 powierzchni, z której zbierana jest deszczówka (głównie z dachu). Oczywiście wielkość jest uzależniona także od indywidualnych potrzeb i przewidywanych zastosowań. Przykładowo: Zbiornik na wodę deszczową przeznaczoną tylko do celów nawadniania ogrodów będzie mniejszy niż pojemnik dedykowany do podlewania roślin ogrodowych oraz domowego użytku (np. spłuczki,pralki itp.)

Montaż podziemnego zbiornika – czy warto?

Największe nasilenie opadów następuje w sezonie wiosennym i letnim. W okresie od maja do września ilość wody opadowej może wynosić nawet 50-70 mm miesięcznie. W przełożeniu na litraż wynosi to 60l na m2. Jest to wielkość opadów, która może spaść nawet jednorazowo, gdy mamy do czynienia z intensywną ulewą. Wymagałoby to zdecydowania się na bardzo duży zbiornik na deszczówkę, którego cena może być bardzo wysoka. Z drugiej strony należy mieć na uwadze wielkość ogrodu. Przy jednym podlewaniu roślinności przy domu może być konieczne wykorzystanie od 10 do 20 litrów na m2. Przy takim przeliczeniu większe zbiorniki na wodę deszczową mogą zapewnić duże oszczędności.

 

 

 

Dostawa na cały kraj